Technical information
| Indicators | Data |
|---|---|
| Nominal power in kW | 18 |
| Maximum power in kW | 23 |
| Boiler nominal power in kW | 13 |
| Overall dimensions (mm) | 750x500x1000 |
| Weight (kg) | 150 |
| Efficiency (%) | 73 |
| Hearth Dimension (L x P x H) mm | 610x350x360 |
| Glass dimension ( L/H ) mm | 560х370х4 |
| Smoke exit position | Up |
| Chimney (mm) | 200 |
| Maximum log size (mm) | 550 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 4mm and cast iron |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 5 to 12 mm |
| Gasket sealing materials | ISO GLASS |
| Glass resistance and type | Ceramic 750°C |
| Surface coating | Heat resistance to 600°C |
| Type of door | Cast iron |
| Type of handle | Cast iron |
| Emissions of CO (%) | 0.22 |
| Exhaust temperature | 300°C |
| Mass flow of smoke (g/s) | 12,28 |
| Dust concentration discarded in 13% СО2 | >57,4 mg/m³ |
| Wood consumption (kg/h) | 5,48 |
| Minimum distance to adjacent materials: rear / side / front / down (mm) | 200 / 200 / 1200 /400 |
| Depression chimney required | 12 Pa |
| Standard | EN 13229 |
| Heat exchanger volume ( litres) | 23 |
| Optimum operating temperature of the heat exchanger (°C) | 60°С |
| Boiler connections (ø) | 1 ″ |
Product Benefits
panoramic glass
nominal power of the water heater 13 kW
side opening of the door
Service
- 3 years warranty
- Hand welded seams and assemblies
- Cast iron foundry into the Gerkand factory
- Business and individual high value service
Product variations
GK 19 fireplace insert with water jacket is also available in the following versions:
- Version double-face






