Technical information
| Indicators | Data |
|---|---|
| Nominal power in kW | 7,75 |
| Maximum power in kW | 10 |
| Overall Dimension (L x P x H) mm | 670x530x1000 |
| Weight (kg) | 111 |
| Efficiency (%) | 78,44 |
| Dimension (L x P x H) mm | 470x300x230 |
| Glass dimension ( L/H ) mm | 470х275х4 |
| Smoke exit position | Up |
| Chimney (mm) | 130 |
| Maximum log size (mm) | 400 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 1 |
| Materials of combustion chamber | Cast Iron |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 5 to 12 |
| Gasket sealing materials | ISO GLASS |
| Glass resistance and type | Ceramic 750°C |
| Surface coating | Heat resistance to 600°C |
| Type of door | Steel |
| Type of handle | Steel |
| Emissions of CO (%) | 0.079 |
| Exhaust temperature | 206°C |
| Mass flow of smoke (g/s) | 8,62 |
| Dust concentration discarded in 13% СО2 | >32,6 mg/m³ |
| Average OGC value at 13% O2 | 86,26 mg/m³ |
| Average Nox valie at 13% O2 | 116,5 mg/m³ |
| Wood consumption (kg/h) | 2.308 |
| Minimum distance to adjacent materials: rear / side / front / down (mm) | 500 / 400 / 1200 / — |
| Depression chimney required | 12 Pa |
| Standard | EN 13240 |
Product Benefits
Oven with thermostat
Steel handles
Easy color change
2 heat resistant glasses
Service
- 3 years warranty
- Hand welded seams and assemblies
- Cast iron foundry into the Gerkand factory
- Business and individual high value service
Product variations
The Augusta fireplace stove is also available in the following version:












Reviews
There are no reviews yet.