Technical information
| Indicators | Data |
|---|---|
| Nominal power in kW | 12 |
| Maximum power in kW | 16 |
| Overall Dimension (L x P x H) mm | 540x530x1085 |
| Weight (kg) | 105 |
| Efficiency (%) | 72 |
| Hearth dimension (L x P x H) mm | 333x360x224 |
| Glass dimension ( L/H ) mm | 270х195х4 |
| Smoke exit position | Up |
| Chimney (mm) | 130 |
| Maximum log size (mm) | 400 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 1 mm |
| Materials of combustion chamber | Chamotte bricks |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 8 to 20 |
| Gasket sealing materials | ISO GLASS |
| Glass resistance and type | Ceramic 750°C |
| Surface coating | Heat resistance to 600°C |
| Type of door | Steel |
| Type of handle | Steel |
| Emissions of CO (%) | 0,22 |
| Exhaust temperature | 275°C |
| Mass flow of smoke (g/s) | 9.25 |
| Dust concentration discarded in 13% СО2 | >46,4 mg/m³ |
| Wood consumption (kg/h) | 4,0 |
| Minimum distance to adjacent materials: rear / side / front / down (mm) | 500 / 400 / 800 / — |
| Depression chimney required | 12 Pa |
| Standard | EN 13240 |
Product Benefits
Elegant design
Removable ashtray
Log storage area
Cast iron grid
Service
- 3 years warranty
- Hand welded seams and assemblies
- Cast iron foundry into the Gerkand factory
- Business and individual high value service







Reviews
There are no reviews yet.