Barbecue Fra-Lapetitte
“Fra-Lapetitte” is a barbecue with a compact design for every garden or porch. It is made of cast iron produced in our factory, which guarantees your quality and durability requirements.
Category: Barbecue
“Fra-Lapetitte” is a barbecue with a compact design for every garden or porch. It is made of cast iron produced in our factory, which guarantees your quality and durability requirements.
| Indicators | Data |
|---|---|
| Dimensions (L x P x H) in mm | 410/510/450 |
| Weight (in kg) | 22 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 4mm |
| Grill materials | Cast iron |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 5 to 12 mm |
| Type of surface paint | Heat resistant to 600°C |
Functionality
Wide grill surface
Cast iron grill