Technical information
| Indicators | Data |
|---|---|
| Nominal power in kW | 16 |
| Maximum power in kW | 21 |
| Air jacket nominal power in kW | 11 |
| Overall dimensions (mm) | 750 x 490 x 1200 |
| Weight (kg) | 125 |
| Efficiency (%) | 74 |
| Hearth Dimension (L x P x H) mm | 630 x 330 x 340 |
| Glass dimension ( L/H ) mm | 140 х 420 x 140 x 370 х 4 |
| Smoke exit position | Up |
| Chimney (mm) | 200 |
| Maximum log size (mm) | 580 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 4 mm |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 8 to 15 |
| Gasket sealing materials | ISO GLASS |
| Glass resistance and type | Ceramic 750°C |
| Surface coating | Heat resistance to 600°C |
| Type of door | steel |
| Type of handle | Cast iron |
| Emissions of CO (%) | 0.22 |
| Exhaust temperature | 310 C |
| Mass flow of smoke (g/s) | 11,85 |
| Dust concentration discarded in 13% СО2 | >53,8 mg/m³ |
| Wood consumption (kg/h) | 4,8 |
| Minimum distance to adjacent materials: rear / side / front / down (mm) | 200 / 200 / 1200 /400 |
| Depression chimney required | 12 Pa |
| Standard | EN 13229 |
| Air flow | 850 m3/h |
| Fan power | Min 80w/h max 120w/h |
| Number of nozzles | 6 on the upper side |
| Air duct diameter | 100 mm |
Product Benefits
prismatic door shape
11 kW nominal power of the air jacket
heat resistant glass
Service
- 3 years warranty
- Hand welded seams and assemblies
- Cast iron foundry into the Gerkand factory
- Business and individual high value service
Product variations
This firebox is also available in the following versions:
- Prizma 16 – base fireplace insert
- Prizma 16 fireplace with water jacket
- Double face firebox version of the base model








