| Maximum power (total / water heater), kW | 21 / 17 |
| Minimum power (total / water jacket), kW | 4,4 / 3,0 |
| Power range, kW | 3 -21 |
| Efficiency at maximal power (in %) | 92.50 |
| Efficiency at minimal power (in %) | 95 |
| Exhaust temperature in min./max. power (° C) | 71 / 150 |
| Dust concentration discarded in 13% СО2 (mg/Nm3) | 1.7 |
| Emissions of CO2 in min./max. power (%) | 7,0 – 12,5 |
| Mass flow of smoke in min./max. power (g/s) | 4,5 – 11,0 |
| Minimum chimney depression required (Pa) | 10 |
| Overall Dimension (L x P x H) mm | 575x525x1100 |
| Weight (kg) | 141 |
| Glass dimension ( L/H ) mm | 253 x 360 |
| Smoke exit position | Rear |
| Chimney (mm) | 80 |
| Outdoor air vent size, mm | 50 |
| Capacity of the pellet tank, kg | 30 |
| Finishing materials / thickness (mm) | Steel, 1.2 mm |
| Materials of combustion chamber | Cast Iron and steel, 3 mm |
| Type of cast iron | Gray Cast iron |
| Thickness of cast iron (mm) | From 5 to 15 |
| Gasket sealing materials | ISO GLAS |
| Glass resistance and type | Ceramic 750°C |
| Surface coating | Powder, heat resistance to 600°C |
| Type of door | Steel |
| Type of handle | Steel |
| Size of pellets (diameter / length), mm | 6-8 / 5-30 |
| Pellet consumption in minimum power mode, kg / h | 0.9 |
| Pellet consumption in maximum power mode, kg / h | 4.0 |
| Working time with full tank, h. | Up to 28 Hours |
| Nominal electrical power (EN 60335-1) (W) | 120 |
| Power supply and frequency (Volt / Hz) | 230 / 50 |
| Minimum distance to adjacent materials: rear / side / front / down (mm) | 100 / 100 / 400 |
| Standard | EN 14785 – 2006 |